Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

        Zwiedzając Karpaty natrafia się na jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju – Beskid  Śląski. To właśnie tutaj, u podnóża Skrzycznego (1257 m n.p.m.), znajduje się Szczyrk, miasto znane jako polska stolica narciarstwa. Co roku miejscowość jest odwiedzana przez miłośników białego szaleństwa, którzy doceniają tutejsze warunki klimatyczne, dogodne ukształtowanie terenu, a także dobrze rozwiniętą bazę narciarską. Jednak Szczyrk jest również doskonałym miejsce do całorocznego wypoczynku. To raj dla miłośników gór, które są na wyciągnięcie ręki, a początek bierze tutaj wiele malowniczych szlaków.

Jednym z najciekawszych zakątków Szczyrku jest Przełęcz Salmopolska zwana potocznie Białym Krzyżem. Jest ona położona na wysokości 934 m n.p.m. Zwyczajowa nazwa pochodzi od białego, drewnianego krzyża znajdującego się tuż nad drogą. Przez przełęcz przebiega droga ze Szczyrku do Wisły. Miejsce to jest najczęściej odwiedzane zimą ze względu na znajdujące się tutaj wyciągi narciarskie, lecz urok Białego Krzyża nie znika o innych porach roku.

Przełęcz Salmopolska to miejsce gdzie często najwcześniej rozpoczyna się, a najpóźniej kończy sezon narciarski. Znajdują się tutaj dwa wyciągi narciarskie:

- Wyciąg orczykowy „Biały Krzyż” długość trasy ok. 300 m

- Wyciąg talerzykowy „Bartuś” długość trasy ok. 200 m.

 

 

Wyciągi te są przeznaczone głównie dla osób zaczynających swoją przygodę z nartami czy snowboardem. Trasy są łatwe i dostosowane dla początkujących amatorów białego szaleństwa. Oba wyciągi są oświetlone, ratrakowane oraz sztucznie dośnieżane.


Wyciąg „Bartuś” jest szczególnie przyjazny dla dzieci, gdyż na trasie ustawiono slalom z figurkami zwierzątek, a dla bardziej zaawansowanych młodych narciarzy jest zbudowana niewielka śnieżna skocznia, na której można spróbować swoich sił w skokach narciarskich.

 

 

Natomiast Wyciąg „Biały Krzyż”, który ma dłuższą i trochę trudniejszą trasę zainteresuje również osoby dobrze radzące sobie z nartami, które chcą polepszyć swoje umiejętności lub po prostu spokojnie pojeździć.

 

 

Funkcjonuje tutaj wspólna karta, co powoduje, że bez problemów można korzystać na zmianę z obu wyciągów. Co ważne, przy wyciągach znajduje się duży bezpłatny parking. Na miejscu działają dwie profesjonale szkółki narciarskie dysponujące wykwalifikowaną kadrą instruktorską. Przez cały sezon otwarta jest również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego, gdzie spotkamy się z miłą obsługą i fachowym serwisem. Obok wyciągów przygotowano również trasę dla tych, którzy chcą pojeździć na sankach oraz miejsce na zabawy w śniegu i lepienie bałwana.      

„Biały Krzyż” to miejsce w którym warto zostać na dłużej. Cudowne widoki, czyste powietrze oraz cisza i spokój zachęcają aby odpocząć tutaj od miejskiego hałasu i codziennych obowiązków. Noclegi można znaleźć w znajdujących się tuż przy wyciągach Pokojach Gościnnych „U Anieli”.

 

 

Do wyboru mamy tutaj dobrze wyposażone pokoje 2,3 i 4 osobowe, a także komfortowe apartamenty. Obiekt otwarty jest przez cały rok. Każdy pokój posiada własną łazienkę, telewizor oraz bezpłatny dostęp do Internetu Wi-Fi. Do dyspozycji gości jest również wyposażona kuchnia, a przy niektórych pokojach własny aneks kuchenny, gdzie samemu można przyrządzić posiłek.

 

 

W pobliżu kwater znajdują się również dwie restauracje ze smaczną, domową kuchnią. W długie jesienne i zimowe wieczory można upiec kiełbaskę i ogrzać się w stylowej sali kominkowej.

 

 

 Natomiast latem dostępny jest grill wraz z altanką, w której można zjeść upieczone na ruszcie specjały. Dostępne są również atrakcje dla dzieci takie jak: trampolina, huśtawki, zjeżdżalnie, domek i piaskownica.

  

 

 

Jest również dosyć miejsca, by zagrać w gry na świeżym powietrzu lub rozłożyć kocyk i się opalić.

 „Biały Krzyż” to również wspaniała baza wypadowa dla miłośników górskich wędrówek. Można się stąd wybrać m.in. do Wisły, Szczyrku, Brennej, na Skrzyczne, Malinowską Skałę, Klimczok, Kotarz, Stary Groń, Przełęcz Karkoszczonkę, Trzy Kopce Wiślańskie czy też Baranią Górę. Również wieczorem miło jest  przejść się na krótki romantyczny spacer lub posłuchać śpiewu ptaków i świerszczy. Przełęcz Salmopolska to miejsce, które warto odwiedzić, a kto raz tu przyjedzie będzie chciał znowu powrócić.

 

 

 

 

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?